Przebarwienia i plamy różnego pochodzenia usuwamy przy użyciu laserów wykorzystujących najnowszą technologie: ND-YAG, CO2, DPL, PICOSURE.
Technologia pikosekudowych impulsów ND-YAG umożliwia lepsze efekty w usuwaniu pigmentu i przebarwień niż dotychczas stosowane impulsy nanosekundowe. Energia światła laserowego nie powoduje bolesnego przegrzania skóry, poparzeń czy ryzyka powstawania blizn. Odznacza się przy tym wysoką skutecznością.
Usuwanie przebarwień dzięki technologii IPL/DPL
Pochłonięte przez melaninę światło IPL/DPL zamienia się w energię cieplną. Skutkiem procesu jest rozpad cząsteczek pigmentu, których pozostałości zostają usunięte przez fagocyty oraz na drodze odnowy komórkowej skóry. Mogą one zareagować na dwa różne sposoby. Przebarwienia niewielkie, nie odgraniczające się mocno od otaczającego naskórka zostaną rozbite i pochłonięte na drodze fagocytozy. Przebarwienia ciemne, wyraźne odgraniczone od otaczającego naskórka mogą wyłuszczyć się i spowodować pojawienie się strupka, który po zakończeniu procesu regeneracji zejdzie bez pozostawienia blizny i śladu.
Mechanizm działania
Podczas zabiegu światło jest pochłaniane przez melaninę, podgrzewa komórki zawierające barwnik i powoduje ich zniszczenie. Zmiana ciemnieje, a następnie ulega zniszczeniu i stopniowemu zanikowi.
Ilość i częstotliwość zabiegów
lość zabiegów ustalana jest indywidualnie w zależności od wielkości i rodzaju przebarwienia. Najczęściej zalecane jest kilka (2 –4) zabiegów w odstępach co 4-5 tygodni.
Uwaga: Przebarwienia mogą po jakimś czasie pojawiać się ponownie ze względu na to, że zabieg nie likwiduje tendencji do hiperpigmentacji, jedynie usuwa jej skutki.
Bardzo ważne w terapii i zapobieganiu powstawaniu przebarwień jest profilaktyka polegająca głównie na stosowaniu wysokiej ochrony przeciwsłonecznej – kremy z filtrem min. SPF30, a w okresie letnim SPF50.
Zalecenia po zabiegowe
– zakaz opalania
– stosowanie kosmetyków ochronnych SPF 50
– nie wolno używać kosmetyków, leków, ziół fotouczulających (np. dziurawiec, nagietek)
– nie podrażniać skóry bezpośrednio po zabiegu
– środki złuszczające nie wcześniej niż 3 tygodnie po zabiegu
Likwidacja przebarwień – najczęstsze przyczyny powstawania przebarwień:
- promieniowanie UV, zwłaszcza, gdy ekspozycji na słońce towarzyszą zmiany hormonalne związane np. z ciążą, menopauzą, doustną antykoncepcją, terapią hormonalną, chorobami tarczycy,
- choroby ogólnoustrojowe, np. wątroby,
- działanie substancji fotouczulających, znajdujących się w lekach lub kosmetykach.
Likwidacja przebarwień – najczęstsze metody:
W profilaktyce powstawania przebarwień ważne jest zastosowanie skutecznej ochrony przeciwsłonecznej. Gdy już przebarwienia powstaną, w leczeniu możemy zastosować zabiegi takie jak:
- peelingi medyczne – więcej
- laser ND-YAG – więcej
- laser co2 – https://www.klinikazmuda.pl/Oferta/laser-frakcyjny-co2-2/
Przed zabiegiem
- zioła (dziurawiec, nagietek, przestać używać na 2 tygodnie przed zabiegiem),
- aspiryna (przestać stosować 3dni przed zabiegiem),
- opalenizna (4 tygodnie przed zabiegiem),
- krem samoopalający (przestać stosować 1 tydzień przed zabiegiem),
- krem z retinolem i witaminą C (przestać używać przez 2 tygodnie przed zabiegiem),
- peeling (przestać stosować na 1 tydzień przed zabiegiem),
- spożywanie alkoholu (24 godziny przed zabiegiem).
Zalecenia po zabiegowe
-należy chronić skórę przed promieniami słonecznymi, zakrywając poddane zabiegowi części ciała lub używać kremów do opalania z wysokim filtrem (od 30SPV) przez okres 4 tygodni od wykonania zabiegu,
– nie zażywać środków fotouczulających (dziurawiec, nagietek, bratek, niektóre leki).
Likwidacja przebarwień to problem, z którym boryka się wiele osób. Przebarwienia powstają najczęściej na odsłoniętych częściach ciała: na czole, policzkach, nosie, dekolcie, czy też na grzbietach dłoni. Występują u 33% kobiet po 30 r.ż. i u ponad 90% kobiet po 50 r.ż. i mogą być powodem złej samooceny.
Rodzaje przebarwień
Dla potrzeb klinicznych istotna jest głębokość umiejscowienia barwnika, informacja ta ma niebagatelne znaczenie w efektywności zabiegów.
W zależności od głębokości gromadzenia barwnika wyróżniamy przebarwienia:
– naskórkowe PIEGI: są to wyraźnie odgraniczone od otoczenia żółto-brunatne lub brunatne plamy wielkości 1-5 mm. Występują na skórze odsłoniętej / twarz, przedramiona, dekolt, kark/ . Pierwsze piegi pojawiają się we wczesnym dzieciństwie ok.5-6 roku życia. Po kontakcie ze słońcem ciemnieją , zimą natomiast są dużo jaśniejsze. Występowanie, ilość i intensywność piegów jest uwarunkowana genetycznie. Melanocyty tworzą w piegach melaninę dużo szybciej niż w skórze nieprzebarwionej.
– MELASMA (OSTUDA, CHLOASMA): symetryczne przebarwienia obejmujące czoło, policzki, ok. uszu, wargi, brodę. Najczęściej występuje w ciąży oraz u kobiet stosujących doustne leki antykoncepcyjne.
– MELANOZA RIEHLA: zmiany te występują u kobiet w wieku 30-50 lat. Klinicznie objawiają się licznymi siateczkowatymi przebarwieniami. Występują na skórze bocznych powierzchni szyi, dekolcie.
– PLAMY SOCZEWICOWATE: na skórze twarzy, dłoni, przedramion i grzbietach dłoni pojawiają się dobrze odgraniczone od otoczenia jasno- lub ciemno brązowe plamy. Swoim wyglądem przypominają piegi.
Od piegów plamy soczewicowate różnią się większymi rozmiarami, bardziej ostrym odgraniczeniem od skóry nieprzebarwionej oraz występowaniem również w miejscach nie narażonych na ekspozycje na słońce
• skórno-naskórkowe (mieszane) – cechy przebarwień naskórkowych i skórnych.
• skórne – melanina zlokalizowana w makrofagach okołonaczyniowych w warstwie brodawkowej
Wskazania
– plamy posłoneczne,
– przebarwienia potrądzikowe
– przebarwienia hormonalne,
– melasma
– plamy soczewicowate
– piegi
Przeciwwskazania
– ciąża, karmienie piersią,
– choroby skóry (np. bielactwo, łuszczyca),
– opryszczka,
– nadwrażliwość skóry na światło,
– nowotwory skóry, cukrzyca, epilepsja,
– implanty wewnątrz ciała,
– leczenie retinoidami (należy odstawić 6 miesięcy przed zabiegiem),
– stosowanie steroidów lub kosmetyków zawierających hormony w okresie ostatnich 3 miesięcy
Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji, a może chcesz umówić się telefonicznie zapraszamy do kontaktu +48 533 630 633