Usuwanie modzeli i zrogowaceń
Co to są zrogowacenia?
Narastający zrogowaciały naskórek na stopach to tak zwane hiperkeratozy. Są one mało estetycznymi zmianami dającymi dość często uczucie dyskomfortu, a nawet bólu, który utrudnia chodzenie. Czasem w miejscu zrogowaceń pojawiają się krwawe pęknięcia (pękające pięty), które mogą się również przyczynić do różnego rodzaju infekcji.
Modzel
Modzele są jednym z przykładów hiperkeratozy. Modzele to płaskie, przeważnie dość duże skupisko zrogowaciałej masy o okrągłym lub owalnym kształcie i żółtym zabarwieniu, przeważnie są bezbolesne.
Gdzie najczęściej powstają modzele?
- paluch
- pięta
- krawędzie stopy
- głowy drugiej, trzeciej, czwartej kości śródstopia
Przyczyny powstawania modzeli:
Zagęszczenie skóry jest normalną odpowiedzią na nacisk i tarcie. Często też są związane z przemieszczeniami się kości.
- deformacje stopy
- nieodpowiednio dopasowane obuwie
- zbyt głębokie i częste usuwanie martwego naskórka
Usuwanie modzeli
Wiele osób borykających się z tym problemem próbuje usunąć go samodzielnie, co nie jest dobrym rozwiązaniem, często powodującym odwrotny efekt. Warto w tym przypadku skorzystać z pomocy podologa, który wie ile zrogowaciałego naskórka ma usunąć oraz dysponuje odpowiednimi do tego celu narzędziami.
Do gabinetu podologicznego powinniśmy się zgłosić, od razu po zauważeniu niepokojących zmian. Mimo, że modzele są zazwyczaj bezbolesne (czasami w tym miejscu występuje nieprzyjemne „pieczenie”) powinny zostać usunięte. Z czasem modzele oprócz nieestetycznego wyglądu mogą powodować ból. Specjalista już na pierwszej wizycie jest w stanie usunąć modzel/modzele przy pomocy profesjonalnych narzędzi (skalpel, frezarka).
Cały zabieg jest bezbolesny, po zabiegu jest przyjemniejsza w dotyku, zostaje przywrócony większy komfort podczas chodzenia.
Czas terapii
Już na pierwszej wizycie podolog jest w stanie usunąć modzele, należy jednak pamiętać, że w przypadku obniżenia główek kości śródstopia – deformacji w układzie kostnym – stałe usunięcie modzeli jest niemożliwe. Dzięki systematycznym wizytom w gabinecie podologicznym, stosowaniu specjalnych opatrunków (odciążających, amortyzujących) oraz odpowiednich preparatów, jest możliwe utrzymywanie skóry stóp w dobrej kondycji.
Specjalista otacza pacjenta kompleksową opieką, w zależności od przypadku może zalecić: wykonanie indywidualnych wkładek ortopedycznych (odpowiednio dobrane odciążą newralgiczne miejsca w których nadmiernie jest wytwarzana rogowata warstwa naskórka), zmianę obuwia na właściwie dopasowane lub regularne wizyty w gabinecie podologicznym, które mogą znacznie poprawić stan skóry stóp.
Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji, a może chcesz umówić się telefonicznie zapraszamy do kontaktu +48 533 630 633
Zrogowacenia to mało estetyczne zmiany, dające dość często uczucie dyskomfortu, a nawet bólu, który utrudnia chodzenie. Modzele to płaskie, przeważnie dość duże skupisko zrogowaciałej masy.